Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniatura artykułu

 

 Poznaliśmy pomysły pracowni architektonicznych na Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka. W urzędzie marszałkowskim odbyła się prezentacja prac konkursowych. Zaprezentowano pięć najlepszych koncepcji architektonicznych, które znalazły uznanie jury. Podczas wydarzenia wręczono także konkursowe nagrody za I, II i III miejsce oraz dwa wyróżnienia. 

W spotkaniu, które było podsumowaniem konkursu na koncepcję architektoniczną PCZD uczestniczyli m.in. podkarpaccy parlamentarzyści – Teresa Pamuła, Fryderyk Kapinos, Andrzej Szlachta. Obecna była także wojewoda Ewa Leniart oraz dyrektor szpitala wojewódzkiego nr 2 Barbara Rogowska. Wśród uczestników  był także prezes rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich – Piotr Rzeźwicki. Samorząd województwa reprezentowali: marszałek Władysław Ortyl i przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz oraz radni województwa: Dorota Łukaszyk i Adam Drozd.

Organizatorem konkursu był Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział w Rzeszowie. Dwuetapowy konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej nowego kompleksu Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka został ogłoszony w sierpniu 2021 r. W I etapie konkursu złożonych zostało 9 opracowań studialnych – pracowni architektonicznych z Polski, Francji, Niemiec i Estonii. Decyzją Sądu Konkursowego zostało zakwalifikowanych 5 prac. Sąd Konkursowy złożony z sędziów-architektów i przedstawicieli inwestora przyznał trzy nagrody i dwa wyróżnienia. Nagrody wynoszą: I miejsce – 60 tys. zł, II miejsce 40 tys. zł, III miejsce 30 tys. zł i 12 tys. zł za wyróżnienia. Zwyciężyła a Pracownia Atelier Tektura z Warszawy.

Marszałek Władysław Ortyl mówiąc o konkursie na PCZD podkreślał, że Podkarpacie bardzo potrzebuje takiej inwestycji, a dzisiejszy dzień jest kolejnym ważnym krokiem w realizacji tego celu:

Zależy nam na tym, aby na mapie województwa podkarpackiego nie było białej plamy związanej z tym, że nasze dzieci nie mają pełnoprofilowej opieki i często muszą szukać wsparcia w innych szpitalach w Polsce. Troska o dziecko i matkę powinna być naczelna.

Marszałek mówił także o aspekcie finansowym, że jeżeli mali pacjenci będą się leczyć na Podkarpaciu to w ślad za nimi pójdzie refundacja z NFZ i te środki zostaną w regionie. Zwrócił także uwagę na to, że powstanie PCZD będzie też miało wpływ na rozwój kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart również podkreślała fakt, że stworzenie takiego centrum to pilna konieczność dla regionu:

Podkarpacie jest województwem, w którym opieka nad najmłodszymi pacjentami jest rozproszona. Jako jedyne województwo nie mamy miejsca, gdzie wysokospecjalistyczne usługi medyczne byłyby świadczone najmłodszym pacjentom.

Dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 – Barbara Rogowska wyliczała podczas wydarzenia, jak wiele potrzeb zostanie zrealizowanych po ukończeniu PCZD i jak poprawi się tym samym opieka dla najmłodszych pacjentów, którzy będą mieć lepszy dostęp do świadczeń ambulatoryjnych i leczenia szpitalnego, a także do pracowni diagnostycznych i specjalistycznych poradni. Mówiła także o tym, że nowy budynek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych:

Budynek będzie dostosowany nie tylko w zakresie infrastruktury. W PCZD zostaną zainstalowane cyfrowe analizatory języka migowego, wyświetlane będą elektronicznie piktogramy, prowadzenie głosowe dla osób niewidzących i niedowidzących, zostaną wytyczone ścieżki o odróżniającej się fakturze.

Poseł Fryderyk Kapinos zapewniał w imieniu własnym i podkarpackich parlamentarzystów, że będą oni czynić starania, aby ta inwestycja uzyskała finansowe wsparcie, gdyż jest niezwykle ważna dla mieszkańców:

Wszyscy są chcą, żeby ten szpital był na miejscu, żeby tutaj byli specjaliści, aby nie trzeba było jeździć do innych miast, tylko żeby rodzice mogli odwiedzać te swoje dzieci tutaj na miejscu. Gratuluję marszałkowi za podjęcie tego wyzwania.

Prace nagrodzone i wyróżnione w konkursie omówił Marek Chrobak z rzeszowskiego oddziału SARP, który podkreślił wysoki poziom nadesłanych prac. Mówił także o tym, że zadanie przed którym stanęły pracownie nie było łatwe, bo koncepcja PCZD musiała się wpisać w istniejącą infrastrukturę szpitala wojewódzkiego. Zwycięską koncepcję omówił przedstawiciel Pracowni Atelier Tektura – Michał Kozielewski, który o najważniejszych założeniach mówi w materiale wideo:

W zaproponowanej przez autorów zwycięskiego projektu koncepcji przyszły obiekt Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka skupia się na założeniach, które przełożą się na jakość przestrzenną, funkcjonalną, ekonomiczną i eksploatacyjną. Będzie to budynek trzykondygnacyjny o kompleksowej, zwartej bryle. Znajdą się w nim trzy wewnętrzne patia, które doświetlą przede wszystkim oddziały oraz ciągi komunikacyjne. Budynek PCZD zostanie połączony z istniejącymi już obiektami łącznikami komunikacyjnymi na poziomie parteru, pierwszego piętra i lądowiska bezpośrednio z obecnym SOR-em.

Koncepcja dotycząca podziału funkcjonalnego poszczególnych kondygnacji zakłada, że pierwsza kondygnacja przejmie wszystkie funkcje ambulatoryjne, przychodnie, aulę, kawiarnię,  szatnie. Znajdzie się tam miejsce na magazyny, archiwum, pomieszczenia dla personelu czyli całą logistykę obiektu. Drugą kondygnację zajmą kompatybilne oddziały tzw. „platformy gorącej”: zabiegowe, diagnostyczne, intensywnego nadzoru, blok operacyjny i SOR pediatryczny. Trzecia przewidziana jest na wszystkie kliniczne oddziały „łóżkowe”.

Zwycięska pracownia zostanie teraz zaproszona do negocjacji na wykonanie dokumentacji projektowej, której koszt szacowany jest na ok. 6 mln złotych. Opracowanie dokumentacji sfinansowane zostanie ze środków pomocy technicznej RPO WP na lata 2014-2020. Koszt inwestycji to 320-400 mln złotych. Samorząd Województwa Podkarpackiego stara się o pozyskanie środków na budowę PCZD z Krajowego Planu Odbudowy.  Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka ma być gotowe w 2026 roku.

Województwo podkarpackie jest jedynym regionem w Polsce, w którym nie ma szpitala dziecięcego. Powstanie PCZD zapewni lepszy dostęp do świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych dzieciom i młodzieży z całego Podkarpacia, zwiększy bezpieczeństwo oraz pozwoli kształcić specjalistów pediatrii na terenie województwa.

Autor artykułu: Monika konopka
Autor zdjęć: Michał Hubala
Autor filmu: Mateusz Romankiewicz
Biuro Prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego