Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniatura artykułuWojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego otrzymała trzy nowe ambulanse. Ich zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu z POIiŚ, z budżetu wojewody podkarpackiego oraz dzięki wsparciu Miasta Rzeszów.

Karetki zostały przekazane uroczyście podczas spotkania z dziennikarzami, w którym uczestniczyli: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wicemarszałek Piotr Pilch, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek oraz dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie Andrzej Kwiatkowski.

W związku z uruchomieniem drugiej edycji naboru projektów dotyczących zakupu ambulansów wraz ze środkami ochrony osobistej i środkami do dezynfekcji dla zespołów ratownictwa medycznego, Ministerstwo Zdrowia zwróciło się do wojewodów o wskazanie podmiotów, które mogłyby skorzystać z wymiany taboru karetek. Do wsparcia w ramach środków finansowych pochodzących z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, wojewoda Ewa Leniart wytypowała Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie do zakupu 1 ambulansu – łączny koszt 520 tys. zł.

Następnie z budżetu wojewody podkarpackiego dofinansowano zakup kolejnych dwóch ambulansów oraz sprzętu medycznego w celu zapobiegania, przeciwdziałania  
i zwalczania COVID-19 na łączną kwotę 920 tys. zł, z czego na: dofinansowanie zakupu dwóch ambulansów wraz z wyposażeniem przekazano łącznie prawie 740 tys. zł, natomiast na dofinansowanie zakupu specjalistycznego sprzętu tj. 2 sztuk defibrylatorów oraz respiratora na wyposażenie ambulansów – 181 tys. zł.

Wsparcia udzieliło także miasto Rzeszów. Na dofinansowanie zakupu ambulansu sanitarnego przekazało 250 tys. zł.

Bardzo dziękujemy i cieszymy się z dodatkowych środków, które wpływają do naszych instytucji wojewódzkich, a jest nią Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie. W czasie walki z pandemią bardzo ważne jest wspomaganie naszych szpitali,  stacji pogotowia ratunkowego – mówił wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch.

Ostatnie dwa lata to czas bardzo trudny dla ochrony zdrowia, w tym także dla Państwowego Ratownictwa Medycznego. Z punktu widzenia władz regionu, władz miasta, niezwykle ważne jest, aby troszczyć się o to, by ochrona zdrowia i ratownictwo medyczne dysponowały sprzętem, który gwarantuje sprawne realizowanie zadań i zapewnia bezpieczeństwo zdrowotne – mówiła z kolei wojewoda Ewa Leniart.

Cieszę się, że Rzeszów mógł dorzucić swoją cegiełkę do projektu, który jest wspierany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Szeroko pojęte bezpieczeństwo mieszkańców, w tym kontekście bezpieczeństwo zdrowotne, jest dla nas niezwykle istotne. W ten sposób budujemy nasze poczucie wspólnoty i troski o siebie – powiedział prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

O nowych ambulansach mówił także Andrzej Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego:

Jest to sprzęt najnowocześniejszy, bardzo przydatny, nie tylko w walce z koronawirusem, ale w walce o życie naszego społeczeństwa – mówił.

Dyrektor WSPR dodał również, że karetki posiadają na wyposażeniu specjalne urządzenie przyspieszające dezynfekcję pojazdu, co w sytuacji wzrostu zachorowań na COVID-19 jest kluczowe dla dostępności ZRM w systemie. 

W drugiej części konferencji wojewoda Ewa Leniart podsumowała dotychczasowe funkcjonowanie skoncentrowanej dyspozytorni medycznej. Województwo podkarpackie od marca 2021 r. stanowi jeden rejon operacyjny. Oznacza to, że 95 Zespołów Ratownictwa Medycznego, 1 śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku oraz w okresie letnim karetka wodna na zbiorniku Solińskim - dysponowane są z jednej dyspozytorni medycznej. 1 stycznia 2022 minął rok od kiedy dyspozytorzy medyczni stali się pracownikami Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Zdjęcia: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

 Biuro Prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego