Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniaturka artykułuJesteśmy otwarci na udzielenie pomocy w takiej formie, w jakiej będzie ona potrzebna – zadeklarował w Rzeszowie dr Michael Groß, Konsul Generalny Niemiec w Krakowie, podczas wizyty u marszałka Władysław Ortyla.

 

 

 

W spotkaniu w urzędzie marszałkowskim uczestniczyła także Konsul Honorowa Niemiec w Rzeszowie dr Agnieszka Buk. W czasie spotkania rozmowy skoncentrowały się na kwestiach wynikających z obecnej sytuacji geopolitycznej i pomocy humanitarnej udzielanej Ukraińcom, uciekającym przed rosyjską inwazją na Ukrainę.

Konsul  Groß podziękował marszałkowi za możliwość spotkania, pomimo wielu pilnych obowiązków, jakie ma samorząd województwa w tym trudnym czasie.

Marszałek Władysław Ortyl przedstawił niemieckiemu dyplomacie działania podjęte przez samorząd województwa, by przeciwdziałać kryzysowi humanitarnemu dotykającemu obywateli Ukrainy  oraz zaprezentował szczegóły wsparcia, udzielanego na bieżąco przez województwo uchodźcom.

 

Zdajemy sobie sprawę, że nasza pomoc dla uchodźców jest kwestią na dłuższą perspektywę. Już myślimy o miejscach w żłobkach, przedszkolach czy domach opieki dla tych, którzy uciekli do nas przed wojną. Mamy już konkretne propozycje w tym zakresie, pracujemy nad ich dopracowaniem z Komisją Europejską – mówił marszałek Ortyl.

 

Ze swojej strony konsul dr Michael Groß omówił współpracę z urzędem marszałkowskim oraz poinformował o utworzeniu w Konsulacie Honorowym w Rzeszowie punktu informacyjnego dla niemieckich obywateli przybywających na Podkarpacie z terenu Ukrainy. Rzeszowski punkt informacyjny będzie oferował pomoc konsularną swoim obywatelom a także pomoc humanitarną uchodźcom.

Zarówno marszałek, jak i konsul zwrócili uwagę na ogromne zaangażowanie polskiego rządu, wielu polskich instytucji, stowarzyszeń i osób prywatnych w pomoc uchodźcom.

 

Ta pomoc jest niezwykle cenna, ale potrzebna jest mądra koordynacja działań, aby żadne cenne dzieło czy staranie nie zostały zmarnowane – podkreślił marszałek Ortyl, z czym w pełni zgodził się niemiecki konsul.

 

Na zakończenie spotkania konsul poinformował, iż ambasador Niemiec planuje swoją wizytę na terenie Podkarpacia, w Korczowej.

 

Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak – Nieduży, Mariusz Stec
Autor zdjęć: Michał Hubala
Biuro Prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego