Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniatura artykułuW niedzielne południe kolejna grupa żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyła przysięgę. Wydarzenie miało zupełnie inny wydźwięk w obliczu trwającej wojny na Ukrainie.

 

 

Podczas uroczystości samorząd województwa reprezentował Stanisław Kruczek – członek zarządu województwa. Wśród gości była również Jolanta Sawicka Wicewojewoda Podkarpacki i prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. Obecni byli także parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy miasta.

Przysięgę złożyło 127 żołnierzy, w towarzystwie pododdziałów podkarpackiej brygady oraz absolwentów kursu podoficerskiego „SONDA”.

List do zaprzysiężonych skierował Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Wstąpienie do WOT właśnie teraz jest wyrazem troski o ojczyznę i o jej obywateli. Troski, które wyraża motto „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Cieszę się, że Wy również jesteście gotowi do służby na rzecz innych. Jest to postawa godna uznania. – przekazywał minister.

Podczas uroczystości ks. Biskup Jan Wątroba udzielił wszystkim zaprzysiężonym błogosławieństwa.

W imieniu samorządu województwa glos zabrał Stanisław Kruczek, który przytoczył również treść listu jaki na tę okoliczność skierował marszałek Władysław Ortyl.

Dziś w dobie większego zagrożenia dla bezpieczeństwa Polaków płynącego zza wschodniej granicy Rzeczypospolitej, Wasza służba jest niezwykle ważna i potrzebna. Od dziś będziecie stać na straży bezpieczeństwa naszego województwa i kraju, a także jego obywateli, czasem ryzykując własne zdrowie i życie. Gratuluję Wam decyzji o przystąpieniu do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wierzę, że była to decyzja dobra i świadoma, wynikająca z patriotyzmu i potrzeby działania na rzecz własnego kraju – pisał marszałek.

Uroczystość zaprzysiężenia była zwieńczeniem zakończonego 16-dniowego szkolenia podstawowego. „Szesnastkę” prowadzą wyselekcjonowani i doświadczeni instruktorzy z kompanii szkolnej 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. 

Autor tekstu i zdjęć: Kamil Dudzik

Kancelaria Zarządu

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego