Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

121116 dowodca podhalanczykow16 listopada 2012r. na rzeszowskim rynku odbyła się uroczystość zdania i objęcia obowiązków Dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Dotychczasowy dowódca gen. bryg. Stanisław Olszański przekazał obowiązki płk. dypl. Wojciechowi Kucharskiemu. W uroczystości uczestniczyli Przewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego Teresa Kubas – Hul oraz Wicemarszałek Zygmunt Cholewiński.

Dotychczasowy dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich generał Stanisław Olszański, który pełnił swoje obowiązki od stycznia 2010 roku, awansował i został zastępcą dowódcy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. W uroczystości uczestniczył dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniew Głowienka, który przyjmował meldunki gen. Olszańskiego i płk. Kucharskiego o zdaniu i objęciu obowiązków dowódcy. W tym dniu gen. Głowienka otrzymał tytuł Honorowego Podhalańczyka.

Podczas uroczystości Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Zygmunt Cholewiński w swoim wystąpieniu powiedział:

Dzisiaj Brygada przeżywa szczególny dzień – dokonuje się zmiana na stanowisku dowódcy jednostki. To ważny dzień także dla regionu. Żegnamy dziś generała brygady Stanisława Olszańskiego, który odchodzi do innych obowiązków. Mamy nadzieję, że zabierze ze sobą dobre wspomnienia o Podkarpaciu i jego mieszkańcach. Dziękujemy, Panie generale, za to, że Pan i Pańscy żołnierze zawsze byli z nami w dniach świątecznych i w czasie trudnych doświadczeń podczas powodzi 2010 roku.

Witamy serdecznie na gościnnej ziemi podkarpackiej nowego dowódcę podhalańczyków Pana pułkownika dyplomowanego Wojciecha Kucharskiego. Gruntowne wykształcenie wojskowe zdobywane także na uczelniach francuskich i belgijskich, doświadczenie w dowodzeniu międzynarodowymi formacjami wojskowymi mogą okazać się bezcenne nie tylko dla podwładnych, ale także dla Podkarpacia. Bo przybywa Pan pułkownik do regionu, który otwiera się na świat dzięki nowym inwestycjom drogowym, lotnisku, rozwojowi przedsiębiorstw skupionych w klastrze Dolina Lotnicza. To równocześnie region graniczny Unii Europejskiej, który staramy się uczynić Bramą Europy na Wschód otwierając Podkarpacie na współpracę z ukraińskimi sąsiadami. Znajdzie Pan tu nie tylko gościnnych, przyjaznych ludzi rozmiłowanych w mundurze, ale niezwykle ciekawą mozaikę kulturową polskich Kresów z ich wielonarodową tradycją utrwaloną w zabytkach i zwyczajach. Jestem pewien, że Pana zainteresowania historyczne znajdą tutaj dobry klimat do odkrywania barwnych dziejów tego skrawka Rzeczpospolitej.

 

Tomasz Burdzy
Kancelaria Zarządu

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego