Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

120910 obwodnica mielca300 milionów złotych – tyle będzie kosztować jedna z najważniejszych drogowych inwestycji na Podkarpaciu, dzięki której Mielec zyska długo oczekiwaną obwodnicę, a Podkarpacie otworzy się komunikacyjnie na centrum kraju. Szczegóły przedstawił na konferencji marszałek Mirosław Karapyta oraz radni Sejmiku Województwa: Jan Tarapata i Zdzisław Nowakowski. W spotkaniu z dziennikarzami wziął także udział dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Adam Maternia.

Źródła finansowania inwestycji:

Inwestycja już w październiku 2011 roku została wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Podkarpackiego. Na realizację tego zadania udało się wówczas zabezpieczyć ponad 54 mln złotych. W czerwcu 2012 roku tę kwotę udało się zwiększyć do ponad 71 mln złotych. Kolejnym ważnym krokiem przybliżającym realizację tego zadania było podjęcie przez radnych sejmiku chwały o przeznaczeniu na realizację tej inwestycji kwoty 300 mln złotych (72 mln złotych mają pochodzić z budżetu województwa, a pozostała kwota ponad 227 mln z budżetu Unii Europejskiej)

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podjęło decyzję o przeznaczeniu dla Podkarpacia dodatkowych pieniędzy – ponad 18 mln euro – z przeznaczeniem na zwiększenie poziomu dofinansowania projektów drogowo-mostowych realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, które wpisują się w ciąg drogowy Kolbuszowa – Mielec – Połaniec (most przez Wisłę) – Chmielnik.

  

Dotychczasowe etapy inwestycyjne:

Umowa na budowę I etapu drogi obwodowej Mielca została podpisana 12 kwietnia 2012 r. na kwotę ponad 27 mln złotych. Wykonawcą jest firma Budimex Budownictwo Sp. z o.o. 25 kwietnia przekazany został plac budowy, a już na początku maja wykonawca rozpoczął prace.

 

5 września 2012 r. została podpisana umowa na dofinansowanie I i III etapu, która opiewa na kwotę ponad 143 mln złotych, co stanowi 70% wartości inwestycji.

 

Przetarg na budowę III etapu został ogłoszony 4 września. Planowany termin otwarcia ofert przetargowych to 18 października br.

 

W związku z podjęciem przez Ministra Rozwoju Regionalnego decyzji o udzieleniu dofinansowania na budowę II etapu, złożenie wniosku o dofinansowanie dla przedmiotowego projektu planowane jest do końca września tego roku.

 

Na konferencji prasowej marszałek Mirosław Karapyta tłumaczył dlaczego inwestycja ta jest tak ważna dla powiatu mieleckiego i Podkarpacia. Mówił, że Mielec nie ma żadnej drogi krajowej, a skoro chcemy przyciągnąć do miasta inwestorów i poważnie ich traktować to musimy zadbać o infrastrukturę drogową. Poza tym ta inwestycja pozwoli otworzyć Podkarpacie na Warszawę i stworzyć nowy korytarz komunikacyjny.

Miasto przeżywa poważne problemy komunikacyjne, a obwodnica przyczyni się nie tylko do ich rozwiązania, ale także do tego, że powstaną nowe miejsca pracy, bo inwestorzy zwracają uwagę na to jakie jest połączenie komunikacyjne w miejscach, gdzie chcą założyć swoją firmę - mówił na konferencji radny Zdzisław Nowakowski przewodniczący sejmikowej komisji rozwoju regionalnego.

Radny Jan Tarapata przewodniczący komisji infrastruktury dodał, że nowe połączenie komunikacyjne otworzy Podkarpacie na centrum kraju. Radny podziękował także marszałkowi za ogromny wkład i zaangażowanie zarządu województwa, aby ta inwestycja mogła być zrealizowana.

Dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, Adam Maternia omówił szczegóły inwestycyjne.

Obwodnica Mielca ma mieć około 17 km długości i siedem metrów szerokości, ma mieć pobocza, rowy, chodniki, zabezpieczenia przed hałasem, przejścia dla zwierząt – wyliczał dyrektor Maternia – musieliśmy wszystko tak przygotować, aby było zgodne z wymogami unijnymi.

Budowa drogi obwodowej miasta Mielec obejmuje trzy etapy, w kolejności z północy na południe są to:

Etap III – od Tuszowa Narodowego (droga wojewódzka nr 985 Nagnajów – Mielec – Dębica) do drogi powiatowej Mielec – Szydłowiec – długość odcinka: 9,1 km

Etap I – od drogi powiatowej nr 1 141R Mielec – Szydłowiec (ul. Wojska Polskiego) do ul. Wolności (droga wojewódzka nr 875 Mielec – Kolbuszowa – Leżajsk) – długość odcinka: 4,5 km – w trakcie realizacji

Etap II – od ul. Wolności (droga wojewódzka nr 875 Mielec – Kolbuszowa – Leżajsk) do ulicy Dębickiej (droga wojewódzka nr 985 Nagnajów – Mielec – Dębica) – długość odcinka: 3,4 km

Dyrektor Maternia odniósł się także do protestów mieszkańców z terenów, gdzie ma przebiegać inwestycja, tłumacząc, że zostały zachowane wszystkie formalności. Także marszałek Mirosław Karapyta zapewnił, że przyjęte rozwiązania drogowe spełniają wymogi bezpieczeństwa.

W tej chwili nie ma już czasu na to, aby ingerować i robić zmiany dokumentacyjne – mówił marszałek Karapyta – nie stać nas, aby zaprzepaścić ponad dwieście milionów złotych unijnej dotacji – dodał.

Planowany termin zakończenia inwestycji to listopad 2014 roku.

Monika Konopka
Kancelaria zarządu

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego