Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

21 sierpnia w Zadwórzu na Ukrainie odbyły się uroczystości związane z 91. rocznicą bitwy pod Zadwórzem. Hołd poległym obrońcom Lwowa oddał w tym dniu Kazimierz Rokita – dyrektor Gabinetu Marszałka Województwa Podkarpackiego.

330 polskich bohaterów oddało swoje życie 17 sierpnia 1920 roku w Zadwórzu walcząc z siłami bolszewickiej Pierwszej Armii Konnej Siemiona Budionnego, podczas wojny polsko – bolszewickiej. Zadwórze zostało nazwane polskimi Termopilami, bo otoczeni przez wroga polscy żołnierze nie poddali się nawet wtedy gdy zabrakło im amunicji. Aby nie wpaść w ręce wroga, dowódca batalionu - kapitan Bolesław Zajączkowski wraz z kilkoma żołnierzami popełnili samobójstwo. Bohaterska walka batalionu kpt. Zajączkowskiego umożliwiła innym polskim oddziałom wycofanie się i zajęcie pozycji obronnych pod Lwowem. Większość ciał obrońców Lwowa, została pochowana na wojskowym cmentarzyku w Zadwórzu w pobliżu usypanego na ich cześć kurhanu.

Armia Budionnego wycofała się na wschód 20 sierpnia. Dziś historycy zgodnie podkreślają, że zwycięstwo Polski w wojnie polsko – bolszewickiej powstrzymało bolszewików przed eksportem rewolucji do Europy Zachodniej.


 
Daniel Kozik
Gabinet Marszałka

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego