Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

W dniach 24-25 września 2011 roku w Spale odbyły się Dożynki Prezydenckie, w których uczestniczyła delegacja Województwa Podkarpackiego. W uroczystościach dożynkowych udział wziął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wraz z Małżonką. Obecni byli przedstawiciele władz rządowych oraz samorządowych wszystkich szczebli - województw, powiatów i gmin z całej Polski.  
W Spale obecni byli członkowie Komitetu Honorowego Dożynek Prezydenckich: Dariusz Młotkiewicz - Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta, Marek Sawicki - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Witold Stępień - Marszałek Województwa Łódzkiego, Jacek Protas - Prezes Zarządu Związku Województw RP, Wiktor Szmulewicz - Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Województwo Podkarpackie na Dożynkach Prezydenckich w Spale reprezentował Członek Zarządu Województwa Lucjan Kuźniar.

Para Prezydencka swoją wizytę w Spale rozpoczęła od złożenia kwiatów pod tablicą poświęconą inicjatorowi Dożynek Prezydenckich - Prezydentowi Ignacemu Mościckiemu.

Uroczysta Msza Święta, w czasie której poświęcono wieńce dożynkowe odbyła się w Kaplicy Polowej Armii Krajowej. Po Mszy Świętej miał miejsce najbardziej widowiskowy element dożynkowych uroczystości. Para Prezydencka, zaproszeni goście oraz Korowód Dożynkowy przeszli na miejsce Ceremoniału Dożynkowego.

W tym barwnym Korowodzie nie zabrakło przedstawicieli Podkarpacia. Nasze województwo reprezentował Członek Zarządu Lucjan Kuźniar wraz z grupą wieńcową z Gminy Zarzecze. Podkarpacki wieniec przygotowały wieńczarki z Rożniatowa, które wykonały, tradycyjnie uwity z 4 gatunków zbóż, wieniec w kształcie korony, przyozdobiony kwiatami i ziołami.

W czasie dożynkowych ceremonii Para Prezydencka podziękowała rolnikom za plony i trud, jaki wkładają w swoją ciężką pracę.

W tegorocznych dożynkach w Spale wzięli udział przedstawiciele wszystkich województw. Województwo Podkarpackie poza obecnością w dożynkowym korowodzie, prezentowało się także na kiermaszu tradycyjnych produktów kulinarnych z różnych regionów Polski. Tegoroczne dożynki w Spale były jednak nie tylko czasem świętowania. Towarzyszyła im także debata poświęcona sytuacji rolnictwa i polityce rolnej w Polsce, w której wzięli udział rolnicy z całego kraju. Odbył się także spalski Jarmark Antyków i Rękodzieła Ludowego na specjalnie przygotowanej Alei Twórców Ludowych.


Tradycja Dożynek Prezydenckich w Spale sięga 1929 roku, kiedy to po raz pierwszy zorganizował je Prezydent RP Ignacy Mościcki. 
Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Gabinet Marszałka

Ewa Grata
Departament Rolnictwa i Gospodarki Wodnej

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego