Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

W ostatnich dniach Dyrektor Polskich Ośrodków Informacji Turystycznej w Brukseli i Amsterdamie, Dominika Schulz, przekazała informacje o efektach objazdu studyjnego dla dziennikarzy belgijskich, który został zorganizowany w Województwie Podkarpackim.  
 
W dniach od 31 sierpnia do 2 września 2011 roku w naszym regionie gościli przedstawiciele mediów belgijskich - Yannick de Cocqeau oraz Rita Goethals. Wizyta dziennikarzy odbywała się w ramach przedsięwzięcia „Tour the East Poland”, wpisanego w kalendarz działań wspólnych Domu Polski Wschodniej w Brukseli. Głównym zamierzeniem tego projektu było zaprezentowanie mieszkańcom Belgii – za pośrednictwem mediów (przede wszystkim prasy i internetu) bogatego dziedzictwa kulturowego regionów Polski Wschodniej.

31 sierpnia, w pierwszym dniu swojego pobytu na Podkarpaciu, goście z Belgii mieli okazję zwiedzić Muzeum-Zamek w Łańcucie, uznawany za jedną najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce, a także Podziemną Trasę Turystyczną w Rzeszowie, unikatowy kompleks podziemnych piwnic i korytarzy, tworzący jedną z największych atrakcji stolicy Podkarpacia.

Następnego dnia, w siedzibie Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, obejrzeli multimedialną prezentację na temat walorów turystycznych województwa. Po przejeździe do Sanoka, zwiedzili Muzeum Budownictwa Ludowego (największy skansen w Polsce, a jednocześnie jedno z najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie), jak również Muzeum Historyczne, w którym znajduje się unikatowa kolekcja ikon oraz jedyna w Polsce stała wystawa prac Zdzisława Beksińskiego – tragicznie zmarłego wybitnego polskiego malarza, rzeźbiarza, fotografa i rysownika, wywodzącego się właśnie z Sanoka. Tego samego dnia dziennikarze uczestniczyli w rejsie kutrem spacerowym po Jeziorze Solińskim, największym w Polsce sztucznym zbiorniku wodnym. Jezioro Solińskie jest bardzo popularne wśród turystów, przede wszystkim ze względu na walory krajobrazowe, a także mniej "skomercjalizowany" charakter niż np. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich.

Kolejny dzień pobytu to wyjazd w Bieszczady i przejście piesze przez Bieszczadzki Park Narodowy trasą Przełęcz Wyżniańska – Połonina Caryńska – Brzegi Górne. Następnie goście zostali przewiezieni do Krasiczyna, gdzie zwiedzili Zespół Zamkowo-Parkowy. Pałac w Krasiczynie był do 1944 r. w posiadaniu książęcej rodziny Sapiehów – rodu, z którego wywodzi się księżna Matylda, żona następcy belgijskiego tronu.

W ostatnim dniu wizyty przedstawiciele mediów belgijskich odwiedzili Przemyśl, drugie pod względem wielkości miasto Województwa Podkarpackiego, a jednocześnie najstarsze miasto regionu i jedno z najstarszych miast Polski. Miasto wielokulturowe, gdzie obok siebie mieszkają przedstawiciele wielu narodów, wyznań i obrządków, miasto licznych zabytków, tak świeckich, jak i sakralnych. Goście z Belgii mieli okazję zwiedzić m.in.: Katedrę Przemyską, Katedrę Grecko-Katolicką oraz Muzeum Dzwonów i Fajek.

Rezultatem wizyty było opublikowanie przez Yannick’a Cocqeau artykułów prasowych na portalach Reisreporter oraz Zita.

Reisreporter to jeden z największych i najpopularniejszych portali o tematyce turystycznej rynku belgijskiego, czytany także przez wielu Holendrów. Podlinkowany jest on do jednego z najpoczytniejszych portali belgijskich www.msn.com (784 000 wejść miesięcznie).

Artykuły o Podkarpaciu przez miesiąc znajdowały sie na pierwszej stronie portalu, a obecnie, juz na stałe, umieszczone są w zakładce „Polska”.

Artykuły Reisreporter
http://www.reisreporter.be/2011/11/23/aan-de-voet-van-de-karpaten/  
http://www.reisreporter.be/2011/12/05/op-reis-naar-poolse-kastelen/?utm_source=nb2011-week51&utm_medium=e-mail&utm_campaign=nieuwsbrief

Artykuły Zita
http://www.zita.be/lifestyle/reizen/1586398_aan-de-voet-van-de-karpaten.html 
http://www.zita.be/lifestyle/reizen/1602245_op-reis-naar-poolse-kastelen.html 

Z informacji przekazanych przez Polską Organizację Turystyczną w Brukseli wynika, że druga z osób odwiedzających Województwo Podkarpackie, Rita Goethals ma opublikować swoje artykuły wiosną 2012 roku.

Magdalena Szpytma
Gabinet Marszałka

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego