
Impreza organizowana, jako jeden z punktów Planu Działania dla Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, współfinansowana była ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej PROW 2007-2013.
Podkarpackie Święto Miodu na stałe wrosło już w kalendarz imprez naszego regionu poświeconych tematyce wiejskiej i cieszy się dużą renomą. Przedsięwzięcie to odbywa się w naszym województwie cyklicznie od 2004 r. i jest systematycznie wspierane przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. Tegoroczna edycja współfinansowana była ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
Pan Lucjan Kuźniar Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego w swoim przemówieniu inauguracyjnym podkreślił, iż pszczelarstwo to niewątpliwie jeden z atutów naszego regionu. Odznacza się wielką popularnością, tradycyjnym prowadzeniem gospodarki pasiecznej oraz ogromnym zaangażowaniem pszczelarzy w pozyskiwanie miodu najwyższej jakości. O wyjątkowości podkarpackiego pszczelarstwa, świadczy również fakt posiadania przez podkarpacki miód spadziowy znaku UE Chronionej Nazwy Pochodzenia. Uzyskanie certyfikatu europejskiego pozwala zapewnić ochronę produktu w kraju i w całej Unii Europejskiej.
Podkarpackie Święto Miodu było również znakomitą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy osobami trudniącymi się pszczelarstwem. Podczas spotkania rozmawiano o bieżących problemach, z jakimi na co dzień borykają się podkarpaccy pszczelarze, można było uzyskać fachowe porady oraz kupić wszystkie akcesoria potrzebne do właściwego prowadzenia pasieki.
Ponadto na sali audytoryjnej Urzędu odbyła się konferencja nt. „Nowych możliwości wykorzystania produktów pszczelich w profilaktyce i leczeniu”.
Jednym z atrakcji Święta Miodu była degustacja miodów nektarowych i spadziowych z podkarpackich pasiek. Na kilkunastu stoiskach wystawienniczych zorganizowanych w hollu budynku Urzędu odbywał się kiermasz miodu i produktów pszczelarskich. Przybyli goście mogli posmakować i zakupić różne odmiany miodu: spadziowy, lipowy, gryczany i wielokwiatowy, a także rozmaite gatunki miodu pitnego.
W trakcie imprezy zorganizowano m. in. trzy konkursy tematycznie związane z pszczelarstwem:
- „Najlepsza pasieka Podkarpacia 2011”;
- „Najlepszy Producent spadzi ze znakiem Chronionej Nazwy Pochodzenia”
- oraz „Który miód najlepiej smakuje?”.
W ramach imprezy dyżurował terenowy punkt informacyjny PROW 2007-2013, obsługiwany przez pracowników Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich. Na stoisku można było uzyskać informacji nt. pomocy skierowanej z Programu na obszary wiejskie naszego województwa oraz pozyskać materiały i broszury informacyjne tematycznie związane z funduszami unijnymi.