Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

Są już pierwsze, wstępne ustalenia, co do budowy sieci szerokopasmowej we wschodniej części kraju. Decyzje zapadły ma wtorkowym (25X) spotkaniu marszałków województw Polski Wschodniej, które to odbyło się w Rzeszowie. Jego uczestnicy skupili się na dwóch kluczowych elementach: na modelu, w jakim będzie realizowany projekt oraz na kwestii współpracy między województwami – czy będą budować razem, czy osobno.

Co do wyboru modelu, zainteresowane regiony, wzorem Podkarpacia, postawią najprawdopodobniej na model DBO. Oznacza to, że w przetargu zostanie wyłoniony jeden wykonawca na projektowanie, budowę i operowanie siecią. „Warto skorzystać z analiz, które już przeprowadziło Podkarpackie” – podkreślał Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego. Wspólna realizacja projektu budowy sieci szerokopasmowej, której światłowody liczą 10 tys. km długości, daje regionom Polski Wschodniej wiele korzyści – przekonywali marszałkowie. „To przede wszystkim znaczne oszczędności związane z realizacji projektu – z jednej strony samorządy ograniczą wydatki związane z zarządzaniem 5 projektami, organizacją przetargów, promocją projektu; z drugiej strony – wydatki związane z kosztami budowy sieci” – wyliczał marszałek podkarpacki Mirosław Karapyta. „Wspólna realizacja tak dużego projektu, jakim jest sieć szerokopasmowa, to też kształtowanie wizerunku Polski Wschodniej w Komisji Europejskiej. To zadanie może pokazać, jak jesteśmy sprawni” – mówił. Wg statystyk Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej pod względem rozpowszechniania szerokopasmowego dostępu do Internetu.

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego