Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

120910 dni dobrosasiedztwaW Malhowicach i Niżankowicach, po dwóch stronach granicznego szlabanu, Polacy i Ukraińcy po raz drugi świętowali Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa. Impreza odbyła się w miejscu, w którym planowana jest budowa przejścia granicznego. W spotkaniu wziął udział marszałek Mirosław Karapyta. Był również Konsul Generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd oraz Przewodniczący Państwowej Administracji Obwodu Lwowskiego Mykhaylo Kostiuk.

Dni Dobrosąsiedztwa zachęciły setki osób po obu stronach granicy do wspólnej zabawy, wycieczek, ale także do modlitwy w intencji dobrego sąsiedztwa. W czasie nabożeństwa na scenie rozstawionej dokładnie w pasie granicznym, duchowni , a wraz z nimi Polacy i Ukraińcy, modlili się o to, by umieli wspólnie budować relacje oparte na szacunku, braterskiej współpracy oraz prawdziwej solidarności.

Marszałek Mirosław Karapyta mówił tuż po zakończeniu modlitwy, że wspólne nabożeństwo miało nie tylko wymiar duchowy, ale też symboliczny.

To już kolejne symboliczne spotkanie w takim wymiarze, bo chcemy jednoznacznie pokazać, że województwo podkarpackie i obwód lwowski to są najbliżsi sąsiedzi, a jeżeli najbliżsi - to przyjaciele, którzy potrafią się modlić i bawić – mówił marszałek – dlatego wierzymy, że to nie tylko rozmowy na najwyższym szczeblu przynoszą efekty, ale budowanie mostów przyjaźni przez tych, którzy są w bezpośrednim sąsiedztwie.

Samorządowcy z Polski i Ukrainy, którzy uczestniczyli w Dniach Dobrosąsiedztwa, podkreślali zgodnie, jak ważna dla sąsiedzkich relacji i rozwoju przygranicznych gmin jest budowa w tym miejscu przejścia granicznego.

Przewodniczący Państwowej Administracji Obwodu Lwowskiego Mykhaylo Kostiuk tłumaczył, że historia Polaków i Ukraińców, dwóch wielkich narodów, ich szczególne podejście do kultury, wielki szacunek i powaga dla religii i kościoła, daje wszelkie podstawy do bycia dobrymi sąsiadami.

Nasi polscy przyjaciele niejednokrotnie dawali przykład ukraińskiemu społeczeństwu jak rozbudować kraj, jak przeprowadzić reformy, a w ostatnim czasie są naszymi przewodnikami do Europy – zapewniał Mykhaylo Kostiuk.

Tegoroczne Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa były połączone z obchodami Święta Służby Celnej, 10-leciem Izby Celnej w Przemyślu, 40-leciem Oddziału Celnego w Rzeszowie.

W ramach imprezy, w piątek 7 września 2012 r., odbyło się Forum Współpracy Transgranicznej, w czasie którego samorządowcy i przedstawiciele służb mundurowych, rozmawiali i wymieniali się opiniami po EURO 2012 oraz możliwościami wykorzystania zdobytych doświadczeń w codziennej praktyce funkcjonowania granicy polsko-ukraińskiej. Tematem dyskusji były także możliwości gospodarczej współpracy terenów przygranicznych.

Monika Konopka
Kancelaria Zarządu

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego