Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

W dniach 5-6 marca 2012 r. na zaproszenie Przewodniczącego Administracji Państwowej Obwodu Iwano-Frankowskiego Mychajła Wyszywaniuka oraz Przewodniczącego Administracji Państwowej Obwodu Lwowskiego Mychajła Kostiuka, na Ukrainie przebywała delegacja Województwa Podkarpackiego z marszałkiem Mirosławem Karapytą na czele.

Tematem dwudniowego spotkania była przede wszystkim współpraca gospodarcza, wspólne inicjatywy związane z promocją przedsiębiorstw polskich i ukraińskich, organizacja misji gospodarczych oraz konferencji dotyczących zagadnień gospodarczych obu państw. Porozumienie o współpracy między Województwem Podkarpackim a Obwodem Lwowskim zostało podpisane w marcu 2000 r., a z obwodem Iwano – Frankowskim w czerwcu 2002 r. Spotkanie z władzami we Lwowie i Iwano–Frankowsku stanowią kontynuację dotychczasowej współpracy.
W Iwano–Frankowsku Marszałek Województwa prowadził rozmowy o podjęciu wspólnych przedsięwzięć, ze szczególnym uwzględnieniem promocji gospodarczej w latach 2012–2013. Wśród nich do najważniejszych zaliczyć należy organizację Polsko – Ukraińskiego Forum Współpracy Międzyregionalnej, gdzie będą miały miejsce panele tematyczne: panel samorządowy; panel współpracy gospodarczej z udziałem izb przemysłowo–handlowych, instytucji około biznesowych oraz zainteresowanych przedsiębiorstw; panel ekspertów z zakresu ochrony środowiska oraz panel rozwoju wsi i terenów wiejskich z udziałem izb rolniczych, ośrodków doradztwa rolniczego, zainteresowanych instytucji i gospodarstw. Kolejnym elementem współpracy będzie organizacja konferencji „Rozwój turystyki jako czynnik wpływający na atrakcyjność regionów”, która będzie platformą wymiany doświadczeń branży turystycznej w zakresie tworzenia nowych produktów turystycznych, i służyć wypracowaniu koncepcji wspólnych działań promocyjnych, prezentacji walorów i atrakcji turystycznych w województwie podkarpackim i obydwu obwodach. Festiwal Kultury Pogranicza z koncertami, prezentacją kuchni regionalnej i rękodzieła ma stać się następna wspólną inicjatywą.
Wizytę w Iwano–Frankowsku zakończyło spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Kultury Polskiej „Przyjaźń”, z którym zostanie podjęta współpraca oraz złożeniem przez marszałka kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym Polaków zamordowanych w czasie II wojny przez Gestapo w Czarnym Lesie w pobliżu Stanisławowa.
Natomiast we Lwowie spotkania i rozmowy rozpoczęły się od problematyki przejść granicznych, zwłaszcza budowy drogi po stronie ukraińskiej do przejścia granicznego Budomierz – Hruszew. Ważnym elementem współpracy będzie utworzenie Centrum Polsko – Ukraińskiego Biznesu we współpracy z agencjami rozwoju regionalnego obydwu partnerów, Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera oraz izb przemysłowo – handlowych. Do zakresu działalności Centrum należałoby m.in. gromadzenie oraz wymiana ofert inwestycyjnych, kooperacyjnych, handlowych, pomoc przedsiębiorstwom w zakresie nawiązywania kontaktów gospodarczych, pomoc prawna i świadczenie usług doradczych w zakresie współpracy gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem ważnej dla obu stron problematyki celnej, podatkowe oraz certyfikacji wyrobów. Ważnym zadaniem Centrum dla Polski i Ukrainy będzie stworzenie strony internetowej (w j. polskim, ukraińskim oraz angielskim), bedącej narzędziem promocji oraz źródłem informacji dla polskich i ukraińskich przedsiębiorców. Na spotkaniu poruszono także sprawę organizacji w tym roku Dni Dobrosąsiedztwa w Malhowicach – Niżankowicach.
Marszałek Województwa spotkał się również z Przewodniczącym Rady Obwodu Lwowskiego Olehem Pankewyczem, z którym omówił możliwości współpracy poszczególnych komisji tematycznych Rady Obwodu i Sejmiku Województwa.

Maria Michur - Ziemba
Departament Promocji i Turystyki

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego