Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Logo projektu na białym tle, po środku nazwa w języku angielskim, w lewym dolnym roku flaga Unii Europejskiej, w prawym górnym rogu znacznik w kolorze zielonym

Informacje ogólne

Projekt CRinMA – Cultural resources in the mountain areas (Zasoby kulturowe na obszarach górskich) realizowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Interreg Europe (4. oś priorytetowa: Środowisko i efektywne gospodarowanie zasobami). Województwo Podkarpackie jest jednym z siedmiu partnerów projektu, w który zaangażowani są również Słowacy, Włosi, Francuzi, Hiszpanie i Portugalczycy.

Cel projektu

Celem projektu CRinMA jest zapewnienie skutecznej ochrony dziedzictwa kulturowego na obszarach górskich zarówno w materialnym jak i niematerialnym wymiarze, m.in. poprzez wymianę doświadczeń w trakcje wizyt studyjnych, a także wypracowanie dobrych praktyk w powyższym zakresie. Ochrona dziedzictwa kulturowego na obszarach górskich jest istotna ze względu na zapewnienie różnorodności kulturowej Europy oraz zachowanie oryginalnych elementów krajobrazu kulturowego, lokalnych tradycji i zwyczajów dla przyszłych pokoleń.

Partnerzy projektu i ich wkład

W oparciu o dotychczasowe bogate doświadczenie we wdrażaniu programów transgranicznych (Interreg V-A Polska-Słowacja, Interreg V-A France-Italy (ALCOTRA) oraz Interreg V-A España-Portugal (POCTEP), partnerzy CRinMA postanowili skupić się na przygranicznych obszarach górskich, tj. Karpatach, Alpach oraz Reserva de la Biosfera Transfronteriza Gerês-Xurés, zakładając, że wiele wyzwań w zakresie zrównoważonego wykorzystania oraz ochrony dziedzictwa kulturowego, pojawiających się na danym obszarze geograficznym obejmującym obie strony granicy jest podobnych.

Partnerzy projektu:

  1. Województwo Małopolskie – lider projektu (Polska)
  2. Województwo Podkarpackie (Polska)
  3. Regionalna Agencja Rozwoju Kraju Preszowskiego (Słowacja)
  4. Gmina Montalegre (Portugalia)
  5. Instytut Rozwoju Gospodarczego Prowincji Ourense (Hiszpania)
  6. UNCEM Piemont (Włochy)
  7. AEM – Stowarzyszenie Przedstawicieli Obszarów Górskich AEM

Link do strony internetowej projektu: https://www.interregeurope.eu/crinma

Film podsumowujący realizację 1. fazy projektu CRinMA - Cultural resources in the mountain areas​

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego