Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniaturka artykułuTo umowa to kolejny ważny i poważny krok w do powstania Via Carpatia, która będzie niezwykłym impulsem rozwojowym  dla Podkarpacia, Polski i środkowej Europy – mówił w czasie uroczystego podpisania umowy wicemarszałek Piotr Pilch.

 

 

Umowę na realizację drogi ekspresowej S19 na odcinku Babica – Jawornik czyli na opracowanie projektu, a następnie budowę tego odcinka trasy podpisano w plenerze, w okolicach Żyznowa, tuż obok dzisiejszej drogi krajowej nr 19. Wartość umowy to ponad 1,2 mld złotych. Podpisanie dokumentu oznacza, że na Podkarpaciu w trakcie realizacji jest już pięć odcinków  trasy Via Carpatia, a ich łączna długość to 50,5 km.

Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. 

W uroczystym podpisaniu umowy uczestniczyli m.in. wiceminister infrastruktury Rafał Weber, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, poseł na sejm RP Adam Śnieżek, wicewojewoda Jolanta Sawicka, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski. 

 

Kierujemy do realizacji kolejny odcinek trasy Via Carpatia w województwie podkarpackim. S19 od Babicy do Jawornika, podobnie jak odcinek Lutcza – Domaradz, na który ogłosiliśmy przetarg na początku lutego, będzie przebiegać przez bardzo skomplikowany geologicznie teren. Dla wykonawców oznacza to duże wyzwanie związane z budową estakad, w tym największej o długości ok. 1,2 km i filarach o wysokości ok. 100 m – powiedział w czasie uroczystego podpisania umowy wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

 

W ramach inwestycji powstanie 11,6 km drogi ekspresowej, dwujezdniowej, z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach, z dodatkowym psem awaryjnym. W rejonie Strzyżowa i Czudca, na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 1931R wybudowany zostanie węzeł drogowy. Elementem inwestycji będzie  Miejsce Obsługi Podróżnych Jawornik (w kierunku Rzeszowa) a także obiekty inżynierskie. Będzie to siedem estakad na bardzo wysokich podporach, z czego największa estakada mierzyć będzie 1,2 km, a jej filary sięgać będą ok. 100 m. Powstanie również sześć wiaduktów i trzy przejścia dla zwierząt.

 

Ta droga to okno na świat nie tylko dla naszego regionu, ale dla całej Polski Wschodniej i wielka szansa na tworzenie nowych powiazań, kontaktów, współpracy w ramach całej Europy Środkowej – powiedział w czasie podpisania umowy wicemarszałek Piotr Pilch - Samorząd województwa świetnie rozumie potrzebę budowania regionalnych, międzyregionalnych i międzynarodowych sieci transportowych. Właśnie kończymy etap szeroko zakrojonych konsultacji społecznych projektu Programu Strategicznego Rozwoju Transportu w województwie podkarpackim do roku 2030, w którym pokazujemy jak chcemy wykorzystać transport do budowania pozycji Podkarpacia – powiedział wicemarszałek Pilch.

     

W Jaworniku ma postać tymczasowy łącznik z drogą krajową nr 19, co jest konsekwencją podzielenia budowy inwestycji na dwa odcinki: Babica - Jawornik (z tymczasowym łącznikiem S19 z DK19) oraz Jawornik - Domaradz. Docelowo, po wybudowaniu tego odcinka do Domaradza droga ekspresowa S19 nie będzie łączyła się z DK19 w Jaworniku. W miejscu  tymczasowego łącznika będzie droga gminna, służąca m.in. służbom ratowniczym jako wjazd awaryjny na S19 przez MOP Jawornik. 

Prace projektowe i roboty budowlane wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie zostaną ukończone w ciągu 43 miesięcy od daty podpisania umowy, przy czym do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych (od początku grudnia do końca marca). Zakończenie inwestycji zaplanowano w 2026 r.

Odcinek drogi ekspresowej S19 Babica - Jawornik przebiega przez teren o skomplikowanej budowie geologicznej. W związku z tym opracowując koncepcję programową  wykonano szerokie badania budowy geologicznej podłoża wraz z badaniami geofizycznymi, wierceniami oraz sondowaniem. Prowadzono także monitoring osuwisk.

Powstający odcinek będzie fragmentem drogi ekspresowej S19, która jest elementem międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. W woj. podkarpackim będzie miała docelowo długość ok. 169 km.

 

Stan realizacji S19 w woj. podkarpackim:

  • 75,7 km - oddane do ruchu (odcinki: Lasy Janowskie - Zdziary, Rudnik nad Sanem - Rzeszów Południe), 
  • 50,5 km - w realizacji (w budowie: Zdziary - Rudnik nad Sanem oraz w systemie Projektuj i buduj: Rzeszów Południe - Babica, Babica - Jawornik, Iskrzynia - Miejsce Piastowe i Miejsce Piastowe - Dukla),
  • 42,3 km - w przygotowaniu (na etapie przetargu: Lutcza - Domaradz i Dukla - Barwinek, na etapie realizacji Koncepcji programowej: Jawornik - Lutcza i Domaradz - Iskrzynia).

 

Tekst Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Biuro Prasowe UMWP
Zdjęcia: GDDKiA

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego