Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniaturka artykułuW kolejnych miastach regionu odbyły się spotkania konsultacyjne dotyczące projektu Programu Strategicznego Rozwoju Transportu Województwa Podkarpackiego do roku 2030. Tym razem w konsultacjach mogli wziąć udział mieszkańcy Sanoka i Ustrzyk Dolnych.

 

Na każdym spotkaniu, w różnych miejscach regionu są zgłaszane różne potrzeby i oczekiwania i to jest bardzo istotne, bo te nasze decyzje muszą być podparte nie tylko zewnętrzną ekspertyzą specjalistów, ale również państwa głosami, zgłaszanymi potrzebami, które w lokalnych społecznościach są najlepiej znane – mówił w Sanoku wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Główne założenia dotyczące projektu programu transportowego zaprezentował Paweł Wais - dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP, który mówił między innymi o uwarunkowaniach i specyfice regionu w kontekście planowanych inwestycji transportowych:

Chcieliśmy, żeby ten dokument był dokumentem specyficznym dla województwa podkarpackiego, żeby uwzględniał nasze uwarunkowania. Stąd w tym dokumencie jest bardzo mocno zaakcentowany policentryczny układ miast. To konsekwentna linia budowania pewnych modeli koncepcji rozwoju województwa podkarpackiego, bo uważamy, że Rzeszów rozwija się bardzo dobrze, le oprócz stolicy regionu mamy sieć miast, które identyfikujemy jako regionalne bieguny wzrostu – mówił podczas konsultacji Paweł Wais.

 

Zaangażowanie mieszkańców pomoże nam wypracować jak najlepsze rozwiązania w zakresie tworzenia spójnego, odpowiadającego na potrzeby mieszkańców Programu – tłumaczył Paweł Wais – dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego.

 

Joanna Szozda - dyrektor Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego UMWP, mówiąc o inwestycjach drogowych przedstawiła istniejącą sieć i stan dróg w regionie oraz planowaną listę inwestycji a także kryteria ich wyboru. W obszarze priorytetowym A znalazły się do planowanej realizacji ok. 144 km dróg za kwotę blisko 2,5 mld złotych, zaś w ramach obszaru priorytetowego B do realizacji zaplanowanych zostało ponad 160 km dróg za kwotę ok. 1,2 mld złotych.

 

Po zakończonych prezentacjach odbyła się dyskusja, głównie z udziałem przedstawicieli lokalnych samorządów oraz stowarzyszeń. Starosta powiatu sanockiego – Stanisław Chęć zgłaszał uwagi dotyczące rozbudowy obwodnicy Miejsca Piastowego i konieczności usprawnienia przejazdu przez Zagórz. Podczas dyskusji zgłoszony został wniosek, aby do planu transportowego włączona została przebudowa drogi wojewódzkiej 889. Było także pytanie o to, co dalej z połączeniem kolejowym do miejscowości na Słowacji – Medżilaborce, które ulega zmianie z racji remontu na linii kolejowej 106 z Rzeszowa do Strzyżowa. W związku z jej zamknięciem zarząd województwa zdecydował, aby skrócić relację wakacyjnych pociągów relacji Rzeszów – Medżilaborce – Rzeszów,  na Sanok – Medżilaborce – Sanok, przy jednoczesnym dołożeniu do powyższej relacji dodatkowych pociągów Sanok  - Uherce – Sanok. Padały także sugestie o konieczności zmiany dotychczasowego układu połączeń kolejowych z południa regionu do Rzeszowa.

Do uwag dotyczących dróg na południu regionu odniósł się ogólnie wicemarszałek Pilch:

Bieszczady stały się modne, przyjeżdża w nie coraz więcej osób, podnosi się atrakcyjność turystyczna tego regionu. Widzimy to i musimy zapewnić dobry dojazd w ten region. To jest ogromna część województwa i tu są największe potrzeby, dlatego te środki na drogi będą trafiały właśnie tutaj, na południe województwa – zapewniał wicemarszałek Pilch.

 

Oprócz Sanoka konsultacje zostały przeprowadzone w Ustrzykach Dolnych. W kolejnych dniach zaplanowane są jeszcze spotkania w Tarnobrzegu i Krośnie. ​Opinie, wnioski i sugestie dotyczące projektu programu transportowego można kierować także drogą elektroniczną. Szczegóły znajdują się pod linkiem:

https://rot.podkarpackie.pl/index.php/psrt-wp-2030

 

Tekst: Monika Konopka
Biuro Prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego