Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniatura artykułuPo Rzeszowie i Przemyślu przyszła kolej na Stalową Wolę. To kolejne miasto w regionie, w którym  odbyły się konsultacje projektu Programu Strategicznego Rozwoju Transportu Województwa Podkarpackiego. To dokument, który wytycza kierunki rozwoju transportowego na kolejną dekadę.

 

 

Spotkanie konsultacyjne rozpoczął wicemarszałek Piotr Pilch, który powiedział:

To są bardzo ważne konsultacje, gdyż ten program ustali nam kierunki działań na kilka następnych lat, dlatego liczymy na państwa opinie, uwagi, gdyż one będą niezwykle cenne – mówił wicemarszałek Piotr Pilch.

Piotr Pilch mówił również o tym, jak będą finansowane inwestycje, które są przewidziane w konsultowanym dokumencie, skąd samorząd województwa zamierza wziąć na nie środki:

Na pewno będzie kilka źródeł finansowania w przypadku tych inwestycji transportowych. Będą to na pewno środki krajowe, środki unijne w ramach naszego programu regionalnego oraz własne, z budżetu województwa. Mówimy o bardzo dużych pieniądzach, miliardach złotych. Takie pieniądze na pewno do samorządów do tej pory nie trafiały – podkreślał wicemarszałek.

Krótko o projekcie programu transportowego mówiła również wicemarszałek Ewa Draus, która podkreślała, że ten program to odpowiedź na nowe wyzwania regionu:

Efektywny system rozwoju transportowego wpływa na zrównoważony rozwój całego regionu. Jesteśmy w nowej perspektywie UE i mamy nowe wyzwania, a także nowe fundusze, które stwarzają nam możliwości finansowania inwestycji transportowych – powiedziała Ewa Draus.

W spotkaniu uczestniczył prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbrzeżny, który powiedział, że cieszy się, iż konsultacje odbywają się w Stalowej Woli, a także z tego, że plany transportowe regionu na przyszłość są tak ambitne:

To dla nas wyróżnienie, że konsultacje odbywają się w Stalowej Woli. Cieszę się, że wspólnie możemy przeprowadzić dyskusję o przyszłości. Kwestia komunikacji zawsze stanowi kręgosłup gospodarczy regionu, dla nas samorządowców jest to dyskusja kluczowa. I bardzo się cieszę, że te plany transportowe są tak ambitne – mówił prezydent Stalowej Woli.

O projekcie mówił bardziej szczegółowo prof. Tomasz Komornicki, kierownik Zakładu Przestrzennego Zagospodarowania PAN – ekspert zaangażowany w powstawanie konsultowanego dokumentu. Głos zabrali również: Paweł Wais - dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP, Joanna Szozda - dyrektor Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego UMWP oraz Lucyna Zymyn z  Podkarpackiego Biura Planowania Przestrzennego w Rzeszowie. Obecni byli także samorządowcy, m.in. prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek oraz radna województwa Kamila Piech.

Na każdym etapie konsultacji można przesłać swoją opinię bądź pytanie. Można to zrobić poprzez strony internetowe urzędu marszałkowskiego. Opinie, uwagi, pytania można zgłaszać do 7 marca.

Program Strategicznego Rozwoju Transportu Województwa Podkarpackiego do roku 2030 będzie  stanowić kontynuację obecnie funkcjonującego Programu Strategicznego Rozwoju Transportu Województwa Podkarpackiego do roku 2023. Prace nad konsultowanym dokumentem rozpoczęły się w marcu 2020 roku.

Szczegóły na stronie internetowej: www.rot.podkarpackie.pl  (w zakładce PSRT WP 2030)

Tekst: Monika Konopka

Zdjęcia: Aleksandra Gorzelak-Nieduży

Screenshoty: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego