Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniatura artykułuRusza postępowanie przetargowe na budowę fragmentu S19 z Lutczy do Domaradza – ogłosił Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury podczas specjalnej telekonferencji prasowej. To kolejny odcinek międzynarodowego traktu Via Carpatia. Samorząd województwa reprezentował Piotr Miąso, dyrektor PZDW.

 

 Droga między Lutczą a Domaradzem ma 6,4 km długości i jest jednym z trudniejszych fragmentów do budowy. Na tym odcinku zaplanowano bowiem tunel oraz aż 15 różnego rodzaju obiektów mostowych. 

Po ogłoszeniu przetargu na fragment Lutcza – Domaradz, do głoszenia pozostaną już tylko dwa odcinki od Rzeszowa do granicy ze Słowacją i w najbliższym czasie również one zostaną uruchomione. Przed nami konferencja Europa Karpat, podczas której będziemy rozmawiać o infrastrukturze regionów Trójmorza więc będzie to przede wszystkim dyskusja o realizacji Via Carpatia, która jest szkieletem drogowym tej części Europy – powiedział Rafał Weber.

W ramach zadania wybudowany zostanie m.in. węzeł drogowy Domaradz zlokalizowany w miejscu skrzyżowania S19 z drogą wojewódzką nr 886. Powstanie również tymczasowy łącznik z drogą krajową nr 19 w miejscowości Lutcza. Jest on wynikiem etapowania budowy S19 między Jawornikiem a Domaradzem i podziałem na dwa odcinki realizacyjne: Jawornik - Lutcza i Lutcza - Domaradz (z tymczasowym łącznikiem S19 z DK19). Docelowo, po wybudowaniu odcinka Jawornik - Lutcza, droga ekspresowa S19 nie będzie łączyła się z DK19 w Lutczy.

Największym wyzwaniem będzie budowa dwunawowego tunelu pod górą Hyb o długości około 990 m. W ciągu trasy głównej powstaną także: estakada, trzy mosty, pięć wiaduktów drogowych, przejście górne dla średnich zwierząt, a także szereg obiektów w ciągu dodatkowych jezdni. Powstanie również Obwód Drogowy w Domaradzu. Jego częścią będzie Centrum Zarządzania Tunelami obsługujące tunele wybudowane w ciągu drogi ekspresowej S19 w województwie podkarpackim. Na potrzeby akcji ratunkowych wykonane zostaną także dwa całodobowe lądowiska dla śmigłowców LPR. Ponadto droga zostanie wyposażona w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ochrony środowiska.

Cieszę się, że GDDKIA trzyma się harmonogramu i realizuje budowę Via Carpatii zgodnie z zapowiedziami. To jest trudny odcinek, bo przewiduje budowę jednego tunelu. Życzę aby przetarg rozstrzygnięto terminowo i bez zakłóceń, a budowa przebiegała tak jak na innych odcinkach S19 – powiedział poseł Adam Śnieżek.

Dziękujemy panom ministrom i dyrekcji GDDKIA. Liczymy, że niebawem rozpocznie się procedura kolejnych odcinków. Via Carpatia i Via Baltica będą fundamentem rozwoju współpracy w tej części Europy – dodał poseł Babinetz.

Przetarg ogłoszono w formule zaprojektuj-wybuduj. Realizacją zajmie się rzeszowski oddział GDDKIA.

Realizacja tego odcinka połączy w całość S19 na odcinku podkarpackim. Do tej pory koncentrowaliśmy się na północy. Teraz kierujemy uwagę na część południową podkarpackiej części s19 – tłumaczył Wiesław Sowa, zastępca dyrektora ds. inwestycji GDDKIA w Rzeszowie.

Dla województwa podkarpackiego to wspaniała wiadomość, bo każdy fragment poprawia naszą komunikację z pozostałymi regionami. Jako Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich śledzimy dokładnie realizację S19, bo z tego wynikają też nasze działania przy budowie układu dróg wojewódzkich, tak aby ten ruch z węzłów optymalnie rozprowadzić – podsumował Piotr Miąso, dyrektor PZDW, reprezentujący na konferencji samorząd województwa.

Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. W woj. podkarpackim będzie miała docelowo długość ok. 169 km. 

Stan realizacji S19 w woj. podkarpackim: 

- 75,7 km - oddane do ruchu (odcinki: Lasy Janowskie - Zdziary, Rudnik nad Sanem - Rzeszów Południe),  

- 38,9 km - w realizacji (w budowie: Zdziary - Rudnik nad Sanem oraz w systemie Projektuj i buduj: Rzeszów Południe - Babica, Iskrzynia - Miejsce Piastowe i Miejsce Piastowe - Dukla), 

- 53,9 km - w przygotowaniu (na etapie przetargu: Babica - Jawornik, Lutcza - Domaradz i Dukla - Barwinek, na etapie realizacji Koncepcji programowej: Jawornik - Lutcza i Domaradz - Iskrzynia).

Tomasz Leyko

Rzecznik prasowy UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego