Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

tvp rzeszowSwoją unijną szansę na dotacje wykorzystują także inni. Największe możliwości stworzył Regionalny Program Operacyjny do tej pory mieszkańcy Podkarpacia wykorzystali aż 3 i pół miliarda złotych.

Dobrym przykładem jest właściciel firmy kowalstwa artystycznego z Nowej Sarzyny. Zaczynał w szopie kując balustrady dla sąsiadów a dziś jego firma przyjmuje zlecenia: z Paryża, Szwajcarii a nawet Dubaju.

Robert Osipa przez wiele lat był nauczycielem zawodu. Gdy stracił tę prace założył własną firmę kowalstwa artystycznego. Dzięki ciekawym projektom szybko zyskał klientów. Po upadku szkolnych warsztatów, chciał by młodzież uczyła się zawodu w jego firmie. Jednak brakowało i miejsca i nowoczesnego wyposażenia. W tym pomogły unijne dotacje. Za ponad milion z złotych rozbudował firmę, zakupił tez profesjonalną linię technologiczną. W kuźni obok tradycyjnego paleniska koksowego działa nowoczesne i ekologiczne - gazowe. Metale kute są zarówno tak jak przed wiekami ręcznymi młotkami, ale też młotem sprężarkowym oraz w automatycznej walcarce. Nowoczesność łączy się z tu tradycją a rzemiosło z artyzmem. Doceniają to uczniowie, którzy odbywają w tej kuźni praktyki.

Cezary Kolano liczy, że po skończeniu szkoły w tej nowoczesnej kuźni znajdzie stałą pracę. W ramach realizacji unijnego programu właściciel zatrudnił trzy osoby ale planuje kolejne przyjęcia bo pracy jest dużo. Nowe maszyny umożliwiły mu realizację zleceń z zakresu konserwacji zabytków i teraz ma zamówienia z całego świata. Jednak zarówno samorządowcy jak i przedsiębiorcy już myślą o nowej perspektywie i dotacjach na lata 2014 - 2020. W urzędzie Marszałkowskim powstał zespół, który pracuje nad wyznaczeniem dziedzin, ważnych dla rozwoju województwa, które będą wspierane unijnymi dotacjami.

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego