Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

gospodarka podkarpackaPODKARPACKIE, BRUKSELA.  Dom Polski Wschodniej w Brukseli, Ministerstwo Kultury i Instytut Adama Mickiewicza zorganizowały 26 listopada w Brukseli konferencję "Partnerstwo Wschodnie jako projekt kulturowy". Podkarpacie reprezentował marszałek Mirosław Karapyta.

 Uczestnicy brukselskiej konferencji zastanawiali się, w jaki sposób zbliżyć – poprzez programy wymiany kulturalnej – do Unii Europejskiej wschodnich sąsiadów. W czasie dyskusji zabierali głos przedstawiciele polskich przygranicznych regionów, reprezentanci różnych instytucji kulturalnych z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego.

Marszałek Karapyta przypomniał, że do dziś Europa jest kontynentem gęsto poprzecinanym przez granice państw. Granice, które przez wieki były źródłem napięcia, lęku, zagrożenia i podziałów. Ale przez granice przenikały także nowe idee, prądy umysłowe i artystyczne. Marszałek przypomniał, że „40% terytorium Europy to regiony przygraniczne. 30% obywateli Europy zamieszkuje takie tereny. I mimo pół wieku funkcjonowania struktur europejskich i postępów procesu integracji, który oznacza dziś także zniesienie granic wewnętrznych – granice istnieją ciągle w świadomości ludzi, w różnicach prawnych, organizacyjnych i kulturowych po dwu stronach linii granicznych. Szczególną rolę do spełnienia w Europie mają takie regionyjak Podkarpacie, które graniczą zarówno z krajem należącym do strefy Schengen – jak Słowacja oraz z krajem nie należącym do UE – jak Ukraina. Mamy więc w zakresie praktykowania relacji transgranicznych w różnych obszarach bogate i różnorodne doświadczenia, które mogą być interesujące dla naszych europejskich partnerów".

Przypomniał także, że współpraca polsko-ukraińska rozwija się także poprzez realizacje wspólnych projektów w dziedzinie kultury, takich jak rewitalizacja siedmiu drewnianych cerkiewek po obu stronach granicy, które mają szansę trafić na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO.

Na zaproszenie marszałka Karapyty w konferencji brał udział tak Mychajło Kostium, szef Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej.

ac

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego