Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

Miniatura artykułuZa nami kolejny etap konsultacji społecznych projektu programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Tym razem odbyło się wysłuchanie publiczne, do którego zgłosiło się kilka osób – mieszkańców regionu, szefów różnego rodzaju organizacji, stowarzyszeń oraz instytucji. Wysłuchanie zostało przeprowadzone w formule online a wszyscy chętni mogli je śledzić w czasie transmisji w internecie.

 

Chcemy, aby ten nowy program był poznany przez wszystkich beneficjentów, przez jak największą liczę osób, gdyż kiedy będzie dobrze znany będzie można go lepiej i szybciej wykorzystywać – mówił marszałek Władysław Ortyl, który otworzył spotkanie.

Marszałek przedstawił również dane dotyczące tego, jak wiele osób wzięło udział w konsultacjach nowego programu regionalnego:

W czterech spotkaniach konsultacyjnych w regionie stacjonarnie wzięło udział ponad 300 osób. Drugie tyle osób uczestniczących w tych spotkaniach przez internet. A w sumie mieliśmy 2,5 tys. wyświetleń na youtube i 11  tys. na facebooku. To są naprawdę dobre zasięgi – mówił marszałek Ortyl.

W wysłuchaniu wziął także udział Wojciech Magnowski – dyrektor Departamentu Zarządzania RPO, który podkreślał przede wszystkim fakt, że Podkarpacie w ramach nowej perspektywy otrzymało większa pulę pieniędzy niż w poprzedniej.

Jest to niezwykle istotne i trzeba to podkreślać, gdyż łączna wartość na wszystkie programy regionalne spadła w porównaniu do poprzedniej perspektywy o prawie 3 mld euro, większość regionów odnotowało spadek wielkości alokacji. Tymczasem w naszym przypadku mamy najwyższy wzrost wśród regionów z 2 mld 114 mln euro do 2 mld 181 mln euro. To 103% tego, co mieliśmy w poprzedniej perspektywie – mówił dyr. Magnowski

Kolejnym etapem wysłuchania było zabranie głosu przez osoby, które do tego się zgłosiły. Wśród nich był między innymi Norbert Pruszanowski - dyrektor Zespołu Rozwoju i Komunikacji ze Związku Rzemiosła Polskiego, który zgłaszając uwagi do nowego programu regionalnego mówił o mikro i  małych firmach oraz ich potrzebach:

Oczekujemy, aby była większa ilość wsparcia dla mikro i małych przedsiębiorstw i żeby inaczej spojrzeć na wymiar innowacyjny, bo wiele firm nie potrzebuje wsparcia w postaci nowych technologii a raczej wsparcia organizacyjnego – mówił Norbert Pruszanowski

Jerzy Kustra – zastępca prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowe Miasto” wypowiadał się w imieniu sektora mieszkaniowego. Mówił, że jego spółdzielnia chciałaby realizować inwestycje z zakresu OZE, co będzie możliwe w ramach nowego programu regionalnego, ale zgłosił uwagi co do innych kwestii związanych z modernizacją bloków. Zaproponował między innymi, żeby uwzględnić w dofinansowaniu unijnym demontaż azbestu z elewacji budynków, czego nie było w poprzednim programie regionalnym i nie ma w nowej perspektywie. Mówił również o konieczności rekultywacji działki przy ul. Dołowej w Rzeszowie, gdzie kiedyś było wysypisko śmieci, a także o potrzebie zabezpieczenia środków  na modernizację i wymianę instalacji ciepłej wody w starszych blokach.

Waldemar Natoński – mieszkaniec Żołyni mówił na przykład o tym, że trzeba lepiej wykorzystać drogi techniczne przy autostradzie drodze S19. Wniósł także uwagi o konieczności aktualizacji szlaku rowerowego GreenVelo, aby przenieść część trasy na lokalne drogi.

Marcin Dygoń - dyrektor ds. finansów i administracji w Podkarpackim Centrum Innowacji Sp. z o.o. mówił o formach wsparcia dla firm – zwrotnych instrumentach oraz dotacjach – które byłyby najlepsze. Podkreślał, że trzeba też uwzględnić czynnik inflacyjny, który jest istotny przy rozwoju firm.

W tym kontekście ważne jest, aby zastanowić się nad priorytetem I i alokacją środków na ten cel. Dzisiaj ta alokacja to jest ponad 10%, w kontekście innych priorytetów to nie jest dużo i może udałoby się to zwiększyć – mówił Marcin Dygoń, który omówił także kwestie finasowania potencjału jednostek badawczych. 

Adam Pieniążek – wicestarosta powiatu dębickiego mówił w imieniu samorządowców tego powiatu między innymi o priorytecie IV – mobilność i łączność, który nie daje możliwości wnioskowania o środki europejskie na modernizację dróg powiatowych, które łączą się bezpośrednio z autostradą.

Andrzej Czernecki - Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Dorzecza Wisłoki - przedstawił postulaty, jakie jego stowarzyszenie chce złożyć w ramach konsultacji społecznych. Mówił między o priorytecie II i o tym, aby w ramach inwestycji prowadzonych w tym obszarze, premiowane były te, które realizowane będą w formule partnerskiej, przez kilka podmiotów.

Takie podejście zwiększy oddziaływanie tych projektów – mówił Andrzej Czernecki.

Głos zabrali także: Tomasz Rabicki reprezentujący Stowarzyszenie "Innowacyjny Rozwój Turystyki, Rekreacji, Podróży i Sportu - Region Podkarpacki" oraz Elżbieta Damm – ze stowarzyszenia „Mediatorzy Polscy”.

Wszystkie wystąpienia były bardzo ciekawe i znajda odniesienia w naszym raporcie – zapewnił na koniec marszałek Ortyl.

Konsultacje programu regionalnego kończą się 4 lutego, a jeszcze 3 lutego o nowym programie wypowie się Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego. W ciągu 30 dni od zakończenia konsultacji powstanie raport zawierający wszystkie zgłoszone uwagi. Zaplanowane jest jeszcze tzw. wysłuchanie odwrócone – będzie to odpowiedź na wszystkie postulaty wymienione przez uczestników wysłuchania 1 lutego.

Tekst: Monika Konopka

Zdjęcia: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego