Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

Oświadczenie Zarządu Województwa Podkarpackiego 
w sprawie organizacji uroczystości z okazji 65 rocznicy śmierci gen. Karola Świerczewskiego

Zarząd Województwa Podkarpackiego przyznaje, że udzielenie dotacji Stowarzyszeniu Lepsze Dziś na organizację zadania pod nazwą „Pamięć i pojednanie jako niezbędny element dialogu polsko-ukraińskiego” było błędem. Do tego błędu doprowadziło zbytnie zaufanie do inicjatywy młodych ludzi ze Stowarzyszenia Lepsze Dziś deklarujących chęć budowania relacji polsko-ukraińskich na dialogu, który nie unika spraw trudnych i bolesnych z  przeszłości, ale sięga w przyszłość. Dotychczasowe projekty stowarzyszenia z zakresu kultury i działalności charytatywnej budziły szacunek i uwiarygodniały wnioskodawcę. Niektóre z tych projektów wspierały – poprzez patronat - lokalne media. Wnioskodawcy zapewniali także, że swoje projekty przeprowadzają  „w sposób profesjonalny”.

Stowarzyszenie zapewniało, że zadeklarowany w nazwie zadania cel chce osiągnąć poprzez zorganizowanie uroczystości w miejscu śmierci 32 żołnierzy poległych w starciu z oddziałem UPA w pobliżu miejscowości Bystre w gminie Baligród. Organizatorzy wymienili w tym kontekście także poległego przed 65 laty w tym rejonie Bieszczad gen. Karola Świerczewskiego. Ta deklaracja została przez Zarząd zrozumiana jako zapowiedź organizacji spotkania w miejscu tragicznej śmierci kilkudziesięciu żołnierzy, wśród których był także człowiek o nazwisku Świerczewski. Zapewnienia młodych organizatorów o gotowości do pojednania i wyciągnięcia do dawnych wrogów ręki na zgodę na miejscu zroszonym krwią  - wydawała się aktem odwagi w pokonywaniu stereotypów i uprzedzeń nieobcych pokoleniu, które osobiście doświadczyło  wzajemnej wrogości.

29 marca dotarł do Zarządu plakat zapowiadający wydarzenie, które znacznie odbiega od tego, które zostało zgłoszone we wniosku, co zostało odczytane, jako  wprowadzenie w błąd organu udzielającego dotacji. Na gloryfikację postaci Świerczewskiego Zarząd nigdy nie wyrażał zgody.

Wobec tych faktów oraz powszechnej i zrozumiałej fali oburzenia opinii publicznej organizacją takiej uroczystości  dofinansowanej z budżetu województwa – Zarząd postanowił przeprowadzić w trybie pilnym kontrolę realizacji zleconego zadania, a po ocenie jej wyników zdecyduje o dalszych krokach zmierzających do zwrotu udzielonego wsparcia.

Równocześnie Zarząd odcina się jednoznacznie od ujawnionych na plakacie intencji organizatorów uroczystości i przeprasza wszystkich, których uraził lub zbulwersował fakt udzielenia wsparcia dla tego rodzaju działań ze środków publicznych. 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego