Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

Miniatura artykułuMsza święta, złożenie kwiatów i okolicznościowe przemówienia – tak wyglądały obchody 80. rocznicy powstania Armii Krajowej, które odbyły się w Rzeszowie. Udział w wydarzeniu wziął członek zarządu Stanisław Kruczek.

 

Msza święta została odprawiona w Kościele pod wezwaniem św. Krzyża w Rzeszowie. Po niej uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Pomnik Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”. Tam złożono kwiaty i oddano cześć poległym bohaterom.

Udział w uroczystościach wzięli między innymi: dr Dariusz Iwaneczko – dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, parlamentarzyści RP – Maria Kurowska i Krzysztof, Sobolewski, Jolanta Kaźmierczak – zastępca prezydenta Rzeszowa, płk Michał Małyska – dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich i mieszkańcy Rzeszowa.

Dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie wspomniał żołnierzy Armii Krajowej okręgu rzeszowskiego:

 

Osiemdziesiąt lat od powstania największej podziemnej armii zbrojnej w okupowanej Europie to zacna data. Chcę wspomnieć osoby, które dzierżyły tradycje Armii Krajowej i przekazywały te tradycje także nam. Wspomnę w tym miejscu zmarłych już prezesów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rzeszowie - Eugeniusza Kaszowskiego, Aleksandra Szymańskiego i Juliana Pawełka. Wielu z nas udawało się na miejsce ostatniego spoczynku wybitnych żołnierzy Armii Krajowej - Wacława Kopisto, Kazimierza Rzucidło, wielu innych, których już nie ma wśród nas. To oni uczyli nas prawdy o Armii Krajowej, którzy przekazywali nam swoją wiedzę, doświadczenie i umiejętności – powiedział.

 

Członek Zarządu Stanisław Kruczek odczytał pod pomnikiem list skierowany przez Marszałka Władysława Ortyla do uczestników uroczystości:

 

Podczas II wojny światowej Armia Krajowa – jak nazwano zakonspirowane siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego, kierowała nie tylko wieloma udanymi akcjami dywersyjnymi wymierzonymi przeciw nazistom, ale także skutecznie prowadziła operacje wywiadowcze. W okupowanej Polsce zorganizowała instytucje państwowe i system oświaty. Była fenomenem na skalę europejską pokazując, że Polacy nigdy nie pogodzą się z utratą wolności i niepodległości państwa polskiego – napisał marszałek Ortyl.

 

Marszałek w swoim liście zwrócił uwagę na tragiczne losy żołnierzy AK:

 

Żołnierze Armii Krajowej to niestrudzeni wojownicy, którzy nie zważając na własne życie walczyli o wolność dla swojego narodu i niepodległość Rzeczypospolitej. Ci ludzie, mimo ogromnej przewagi wroga, dawali wyraz swojemu patriotyzmowi wierząc, że sprawiedliwość musi w końcu zwyciężyć. Prawda jednak okazała się o wiele bardziej brutalna, bo sprawiedliwość, o którą walczyli przyszła dopiero wiele dekad później.

 

Marszałek zwrócił też uwagę, jak ważna jest pamięć o polskich bohaterach:

 

Przekazuję pozdrowienia wszystkim uczestnikom uroczystości. Życzę Państwu zadumy nad polskimi bohaterami II wojny światowej, ich walką o Polskę i tragicznym losem, jaki ich spotkał. Niech pamięć o nich i ich heroicznych czynach będzie wiecznie żywa w naszych sercach i w sercach kolejnych pokoleń Polaków – w swoim przesłaniu napisał marszałek Ortyl.

 

Tekst: Daniel Kozik

Foto: Mateusz Romankiewicz

Biuro Prasowe UMWP

 
 
 
 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego